Czy warto transportować ponadgabaryty do końca 2020 - transporter

transport nienormatywny

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy?

Wielkie firmy produkujące elementy konstrukcyjne budynków czy mostów mają zawsze problemy z organizacją transportu. Najczęściej bowiem elementy, które produkują są na tyle duże, że nie spełniają norm transportowych d

Czy warto transportować ponadgabaryty do końca 2020 - transporter transport nienormatywny
la ładunków standardowych. W takim przypadku należy zorganizować transport ponadgabarytowy. Jest to na pewno znacznie bardziej czasochłonne przedsięwzięcie. Wymaga ono zapewnienia odpowiedniego czasu przejazdu oraz kierowcy posiadającego odpowiednie uprawnienia. Znacznie łatwiej jest w przypadku maszyn rolniczych czy budowlanych, transport maszyn bowiem jest znacznie mniej wymagający. Najczęściej mieszczą się one ramach wymogów transportowych dla zwykłych naczep ciągników siodłowych. Przez to transport maszyn jest znacznie bardziej powszechny. Pojedyncze ładunki ponadgabarytowe transportowane są przeważnie nocą, co jest dodatkowym utrudnieniem ze względu organizacyjnego. Coraz więcej firm oferuje transport ciężki. Specjalizacja w tym zakresie jest bardzo dochodowa, ponieważ nie każdy przedsiębiorca ma w swoim zespole pracowników posiadających uprawnienia do takich ładunków.


Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat

Zamknięcie granic wynikające z panującej pandemii spowodowało zwiększenie nacisku na transport lądowy. Gospodarka światowa zwolniła, ale nie wyhamowała całkowicie. To, co do tej pory przewoziły samoloty transportowe czy statki, dzisiaj przewożą samochody i pociągi.

Najtrudniej w tej sytuacji ma się transport ponadgabarytowy, transport maszyn i transport ciężki. Czas realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ transportowanie dużych ładunków jest realne tylko w nocy i musi się odbywać pod ścisłym nadzorem ekipy prowadzącej. Nie wszystkie europejskie drogi są przystosowane do takich przewozów, co oznacza potrzebę wyznaczenia ścisłej trasy.

Ponadto koszt transportu ponadgabarytowego wiąże się z zatrudnieniem większej liczby personelu oraz wypłacaniem wyższych stawek za pracę w czasie nocnym i dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Wymaga to wyższych ubezpieczeń zarówno ludzi, jak i samego ładunku.

Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat za przejazd drogami publicznymi, za wjazdy na autostradę i podatek od transportu ponadgabarytowego.


Dlatego też transport ciężki wymaga dużego

Transport jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki głównie z tego względu, że jego istnienie i realizacja umożliwia w dużej mierze funkcjonowanie wielu innych branż. Poza sferą usług, prawie każda firma korzysta z przewozu towarów, czy to we własnym zakresie, czy też korzystając z usług przewoźników zewnętrznych. Dlatego też obecnie przemysł transportowy jest bardzo wyspecjalizowany. Wiele kategorii przewożonych ładunków wymaga specjalnych warunków lub sprzętu, które z kolei nie znajdą zastosowania przy przewożeniu innych towarów. Dobrym przykładem jest tu transport ponadgabarytowy, który odnosi się do ładunków charakteryzujących się ponadstandardowymi wymiarami i wagą. są to między innymi elementy wielkich konstrukcji takich jak mosty, elektrownie wiatrowe czy też transformatory elektryczne. W tej kategorii ujmuje się też niekiedy transport maszyn. Z reguły przewóz tego typu ładunków wymaga indywidualnego podejścia i szytych na miarę rozwiązań. Dlatego też transport ciężki wymaga dużego doświadczenia.


Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest

Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest specjalnie często wykorzystywaną usługą, w niektórych przypadkach i sytuacjach staje się on jedynym sposobem na przewiezienie ładunku. O ile nikt nie miałby problemu z przetransportowaniem komputera czy nawet większego zestawu mebli, tak już przewiezienie elementów infrastruktury czy transport maszyn rolniczych wymaga znacznie bardziej szczegółowego zaplanowania i doskonałej organizacji pracy.

Mówiąc o transporcie ponadgabarytowym, w większości przypadków ma się na myśli przewożenie ładunków należących do kilku grup. Są to chociażby: cięższe sprzęty budowlane oraz górnicze, stalowe konstrukcje, infrastruktura (np. wieże), magazyny, hale, linie produkcyjne, zbiorniki oraz urządzenia przemysłowe i wiele innych. Na pierwszy rzut oka transport takich elementów zdaje się być wręcz niemożliwy, ale jak najbardziej można go zrealizować, odkąd transport ciężki przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych naczep. Pozwalają one na przewiezienie dosłownie każdego typu ładunku.